Ar vejos robotas padeda apsisaugoti nuo piktžolių?
-
Vejos robotas – tai išmanūs žolės pjovimo įrenginiai užtikrinantys paprastesnę ir lengvesnę vejos priežiūrą.
Tikriausiai, jeigu domėjotės daugiau apie šiuos įrenginius, tai vienu ar kitu metu teko girdėti, kad vejos robotai padeda apsisaugoti nuo piktžolių. Piktžolės labai mėgsta veistis tankiuose žolių plotuose, daržuose, darželiuose ir negali pakęsti dažno pjovimo.
Vejos robotas neleidžia plisti piktžolėms, jeigu žolė yra nuolat pjaunama. Piktžolės nespėja daugintis, nes besivystantys pumpurai nupjaunami jiems net nespėjus atsirasti. Veją pjaunant nuolat, vos išdygusios piktžolės yra nupjaunamos, jos nespėja išaugti, subrandinti ir išbarstyti sėklų, galiausiai piktžoles ar bent jų dalį nustelbia sustiprėjusi veja.
Piktžolių atsiradimas ir naikinimas
Piktžolės – tai tokia augalų rūšis, kuri auga tose vietose kur jos mažiausiai pageidaujamos. Piktžolės labai mėgsta šilumą ir saulę, todėl po tokių orų savo vejoje galite tikėtis jas „sutikti“. Populiariausios piktžolės yra pienės, erškėčiai, kiaulpienės, kurios ne tik blogina estetinį vaizdą, bet ir gadina tinkamos žolės augimą.
Tradiciniai piktžolių kontrolės metodai, tokie kaip piktžolių rovimas rankomis arba herbicidų naudojimas atima daug laiko ir dažniausiai yra kenksmingas aplinkai. Geriausia išeitis yra žolę pjauti vejos robotu, tik svarbiausia, kad žolė būtų pjaunama ne per trumpai, kad veja nesusilpnėtų.
Piktžolių mažinimas su robotu vejapjove
Dažnai pjaunant veją ji pasidaro tankesnė, piktžolėms darosi sunku daugintis ir plisti vejoje. Taip pat dažnas šienavimas neleidžia aukštiems augalams augti toliau, atsirasti žiedams ar pumpurams. Greenwork robotai vejapjovės ne tik pjauna, bet ir mulčiuoja veją. Mulčiavimo metu veja tampa subalansuota, tai reiškia kad veja aprūpinama įvairiomis maistinėmis medžiagomis, o šių medžiagų gavimas užtikrina sveikesnę ir stipresnę veją. Svetimoms rūšims, ypatingai piktžolėms tampa sunku įsitvirtinti vejoje, nes piktžolės yra labiau linkusios plisti maistinių medžiagų neprisotintame dirvožemyje.
Ar robotai vejapjovės padeda išvengti samanų augimo?
Robotai vejapjovės gali padėti apsisaugoti nuo samanų augimo. Tačiau ar samanos nebeaugs priklauso nuo to kokia buvo samanų atsiradimo priežastis. Nupjovus veją robotu vejapjove samanos išnyks tik tada, jeigu jos atsirado dėl šių priežasčių:
- Maistinių medžiagų trūkumo;
- Per reto vejos pjovimo.
O jeigu samanos atsirado dėl šių priežasčių, robotas vejapjovė jų neišnaikins:
- Žolė pasėta tokiame plote į kurį patenka mažai saulės šviesos;
- Žolės pH yra žemesnis nei 5 pH;
- Nupirktas ir pasėtas netinkamas sėklų mišinys.
Jeigu susiduriate su šiomis trimis samanų susidarymo priežastimis rekomenduojama naudoti aeracija, sėti šešėlinę žolę, kuriai nereikalinga saulės šviesa arba veja prisotinti tinkamu dirvožemiu. Taip bus padidinamas žolės pH.
Tinkamas dirvožemio vėdinimas – puiki apsauga nuo piktžolių
Gerai vėdinamas dirvožemis užtikrina, kad vejos šaknys gaus daugiau deguonies. Žolė augs geriau, bus atsparesnė įvairiomis oro sąlygoms. Tai apsaugos ir nuo piktžolių, nes stipresnė veja geriau kovos su piktžolėmis.
Pirmas dirvožemio vėdinimo metodas - vejos skarifikavimas, kurio metu piktžolės bus pašalinamos su samanomis ir mulčio pertekliumi. Skarifikavimo darbai atliekami pasitelkiant skarifikatorių, vertikaliais pjūviais. Taip supurenamas vejos dirvožemis, pašalinamos samanos ir įvairios kitos piktžolės. Skarifikavimą geriausia atlikti pavasari, prieš pradedant pjovimo darbus.
Kitas dirvožemio vedinimo metodas – aeravimas. Šis metodas apima nedidelių skylių arba įpjovų išmušimą žemėje. Aeravimas turėtų būti atliekamas reguliariais intervalais pjaunamoje vejoje, ypatingai jeigu vejoje ilgai neužsilaiko vanduo. Vejos aeravimas prakerta įsisenėjusią ir sukietėjusią žemės plutą, kuri vandeniui ir deguoniui trukdo pasiekti žolės šaknis. Ir būtent dėl aeravimo veja tampa puri, prisotinta deguonies, lengvai įsisavina vandenį bei kitas būtiniausias maistines medžiagas.