Prekių katalogas

Grąžtų tipai ir naudojimo sritys: viskas, ką reikia žinoti

  • Grąžtų tipai ir naudojimo sritys: viskas, ką reikia žinoti

    Kiekvieno meistro įrankių dėžėje tikrai rasime grąžtą, kurio pagalba galima išgręžti naujas arba padidinti anksčiau padarytas skyles medienoje, plastike, stiklo pluošte, metale, keramikoje, plytose ar akmenyje.

    Mūsų elektroninėje parduotuvėje teronis.lt rasite tikrai platų įvairiausių grąžtų pasirinkimą: grąžtai metalui, grąžtai betonui, medžio grąžtai, stiklo ir keramikos grąžtai, žemės grąžtai. Savo asortimente taip pat turime frezas ir frezavimo priedus.

    Šiame straipsnyje aptarsime, kokie yra grąžtų tipai ir jų naudojimo sritys, į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis grąžtą vienam ar kitam darbui, kaip išsirinkti kokybišką ir jūsų poreikius labiausiai atliepiantį darbo įrankį.

    Kiekvienai medžiagai – savas grąžtas

    Grąžtų būna įvairiausių tipų, formų ir skersmens, priklausomai nuo to, su kokiais paviršiais ir medžiagomis planuojama dirbti.

    Grąžtai medienai

    Mediniai paviršiai pasižymi minkšta tekstūra, juos gręžti lengva ir paprasta. Labiausiai medžiui tinka spiralinis grąžtas, kuris turi išilginį griovelį, skirtą drožlių pašalinimui.

    Tais atvejais, kai neužtenka spiralinio grąžto storio, gali pasitarnauti plunksninis grąžtas, kuris turi aštrius antgalius ir plokščią pailginimą (tačiau atkreipkite dėmesį - jis neturi drožlių pašalinimo griovelio).

    Grąžtai metalui

    Itin tvirti ir preciziškai tikslūs grąžtai metalui turi kelis išilginius griovelius drožlių pašalinimui. Jie gali būti spiraliniai ir kūginiai.

    Spiraliniai  grąžtai metalui idealiai tinka minkštesniems paviršiams, pavyzdžiui, spalvotiesiems metalams (aliuminiui, variui, žalvariui, cinkui).

    O kai tenka dirbti su kietu plienu, labiau tiks kūginis grąžtas, kuris savo forma yra panašus į ietį, todėl itin lengvai įsiskverbia net į labai kietą paviršių. Nerūdijančiam plienui prireiks grąžto, pagaminto iš kobaltu legiruoto greitapjovio plieno (HSS-E) ar grąžto, padengto titano sluoksniu.

    Grąžtai betonui

    Betonui skirtais grąžtais galima padaryti kiaurymes ne tik betone ar gelžbetonyje, bet ir plytose, granite ar akmenyje. Betono grąžtai  dažniausiai naudojami su smūginiais gręžtuvais arba perforatoriais.

    Grąžtai keramikai

    Virtuvėse ar vonios kambariuose naudojamos keraminės plytelės yra gana trapios, gręžiant jos gali lengvai įtrūkti ir suskilti. Todėl joms reikalingas specialus keramikai skirtas grąžtas, kurio pjaunančioji dalis yra pagaminta iš kieto lydinio su deimantiniu ašmeniu.

    Grąžto spalva – tvirtumo indikatorius

    Skirtingų spalvų grąžtai žymi skirtingą įrankio tvirtumą. Sidabrinė grąžto spalva reiškia, kad įrankis nėra papildomai apdorotas. Už sidabrinį tvirtesnis juodos spalvos grąžtas yra specialiai apdorotas garais. Gelsvą atspalvį turintis grąžtas yra dar tvirtesnis, nes jis grūdintas, kas užtikrina, kad jis nesprogs, esant didelėms apsukoms. O jei įrankių parduotuvėje matote auksinės spalvos grąžtą – galite būti visiškai tikri jo tvirtumu, nes šis įrankis buvo specialiai apdorotas titano nitritu.

    Grąžto dydis ir storis - svarbu

    Jei grąžtus planuojate naudoti dažniau ir skirtingoms medžiagoms, patogus sprendimas – grąžtų rinkiniai, kuriuose rasite įvairių formų ir dydžių, skirtingoms medžiagoms gręžti pritaikytus grąžtus.

    Renkantis grąžtą svarbu įsivertinti, kokia medžiaga bus gręžiama, kokio dydžio ir gylio skylės reikės. Grąžto storis būna nurodomas milimetrais, o skylės, kurią reikia išgręžti dydis, matuojamas diametrais.

    Tiek profesionalai, tiek meistrai mėgėjai tikrai mėgsta daugiafunkcinius grąžtus arba grąžtų rinkinius, kuriuos paprasta naudoti įvairių medžiagų gręžime.

    Grąžtų panaudojimo sritys

    Grąžtai yra vienas svarbiausių rankinių įrankių bet kurioje profesionalo dirbtuvėje ar namų meistro įrankių dėžėje. Toks universalus įrankis kaip grąžtas gali būti panaudotas labai įvairiose srityse, pavyzdžiui, statybose, baldų gamyboje, pramoninėse gamybos linijose, namų ūkio darbuose.

    Patarimai dėl grąžtų priežiūros

    Jei norite, kad grąžtas tarnautų ilgą laiką ir padėtų lengvai, sklandžiai ir efektyviai atlikti gręžimo darbus, rūpestingai prižiūrėkite savo įrankius. Mūsų specialistai rekomenduoja laikytis kelių pagrindinių priežiūros taisyklių:

    1. Po kiekvieno naudojimo rūpestingai nuvalykite grąžtą, pašalinkite darbo metu atsiradusias dulkes ir drožles.
    2. Gręždami metalą, naudokite tepimo alyvą, kad sumažintumėte trintį ir šilumos susidarymą.
    3. Reguliariai tikrinkite grąžtų ašmenis ir, jei reikia, juos pagaląskite.
    4. Konkrečioms medžiagoms naudokite specialiai joms pritaikytus grąžtus.