Kaip gręžti į plytas?
-
Žinojimas kaip gręžti į plytas gali padėti išvengti nemažai problemų, tokių kaip - įrankių sugadinimas, laiko gaišimas ar grąžtų lūžinėjimas.
Taip pat svarbu atsižvelgti į plytų tipus, nes jų yra ne vienas ir ne du. Pateikiame apibendrintą informaciją kaip atlikti skylių į plytas gręžimo darbus.
Pasirinkite tinkamą gręžtuvą ar grąžtą
Norint gręžti į plytas, būtina pasirinkti tinkamą suktuką arba gręžtuvą, kuris turėtų smūginę funkciją. Visi akumuliatoriniai įrankiai dažniausiai turi aprašymus, pažyminčius apsisukimo greičius ar ir kitas funkcijas – atsižvelkite į jas. Be to, visa tai galite nusipirkti pas mus arba bet kurioje statybinių prekių parduotuvėje. Svarbu žinoti, grąžto tipas taip pat turėtų būti pasirenkamas atidžiai – rinkitės būtent betonui ar plytų gręžimui skirtus antgalius.
Grąžto dydis priklauso nuo to, kokio skersmens ir gylio skylę norite padaryti sienoje ir kokio tipo tvirtinimo elementus naudosite. Jei naudosite sieninius ankerius (plastikinius ar metalinius elementus, kurie plečiasi skylėje ir neleidžia varžtui išlįsti) arba kalamuosius varžtus, antgalis turi būti tokio paties ar šiek tiek mažesnio skersmens kaip ir jie. Jei naudosite tik varžtus, grąžtas turi būti mažesnis nei varžto skersmuo.
Kalbant apie suktuko ar gręžtuvo pasirinkimą, svarbu suprasti, kad plytos ar blokeliai įprastai yra kitokios masės nei tarkime – mediena. Dėl šios priežasties būtina pasirinkti tokį įrankį, kuris galėtų reguliuoti apsisukimų skaičių (RPM) ir smūginę funkciją. Bet kokioms plytoms ar blokeliams gręžti šis režimas ypač svarbus. Apsisukimų skaičius reguliuojamas pagal numatytus bėgius. Būtina apsirinkti tokį greitį, kuris būtų optimalus – nei per greitas, nei per lėtas. Jeigu įrankis bus įjungtas maksimaliu greičiu, kai kuriais atvejais gali būti sunku jį nulaikyti. Be to, didelis greitis gali privesti prie greito grąžto nusidėvėjimo. Dar dažnesniais atvejais – netinkamai sureguliuotas gręžimo greitis tiesiog jį sulaužys arba dar blogiau – sudegins jūsų gręžtuvą ar suktuvą. Praktiškai visi akumuliatoriniai suktuvai turi nurodytą informaciją apie galimą apsisukimų skaičių, bėgių pasirinkimą ir kitus niuansus. Tas pats liečia ir įprastus gręžtuvus.
Standartinės procedūros atliekant gręžimą
- Naudodami ryškų žymeklį ar pieštuką, pasižymėkite vietas, kuriose bus daromos skylės.
- Tam, kad žinotumėte kokio gylio skylę gręžti, lipnią spalvotą juostelę užklijuokite ant grąžto, tokiu būdu pažymėdami ribą iki kurios grąžtas turėtų sulysti. Tai leis matyti ar gręžimo metu pasiektas tinkamas gylis.
- Galiausiai, nustatykite reikiamą greitį ir smūginį režimą. Pritvirtinkite papildomą rankeną prie gręžtuvo ar suktuvo (jeigu ji yra) tam, kad galėtumėte geriau jį kontroliuoti. Laikykite gręžtuvą tiesiai ir lygiagrečiai pagal sieną. Svarbiausia – užsidėkite apsauginius akinius ir pirštines. Pradėkite gręžti lėtai ir švelniai spausdami gręžtuvą į plytą.
- Gręžti į plytas reikia kantrybės ir jėgos, todėl leiskite grąžtui daryti savo darbą. Jei gręžtuvui sunku prasiskverbti, galite jį truputį pasukti į šonus ar į viršų bei atgal, kad padidintumėte skylės skersmenį. Gręžkite tik tiek giliai, kiek reikia varžtui įstatyti.
- Išgręžus skylę, papūskite į ją tam, kad iš jos pasišalintų likusios dalelės. Tai padės užtikrinti, kad naudojamos tvirtinimo detalės ar varžtai įlįs be jokių problemų.
Atminkite, kad skirtingų tipų plytos ir blokeliai gali pareikalauti skirtingų įrankių ir jėgos naudojimo. Prieš gręžiant bet kokią skylę plytose, būtinai atsižvelkite į visus saugumo reikalavimus ir atlikite kruopščius matavimus tam, kad gręžimo darbų metu nebūtų pridaryta jokios materialinės žalos. Tai reiškia, kad prieš gręžimo procesą būtina tinkamai įvertinti plytų storį, tipą ir jų būklę ir tik tuomet tinkamai pasirinkti gręžimo įrangą.